Wednesday, 12 May 2021

Në këtë orë falet namazi i Fitër Bajramit

 

Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar se të enjten namazi i Fitër Bajramit do të falet në orën 05:53 minuta.

Sipas njoftimit të BIK-ut , xhamitë do të hapen 10 minuta para faljes së namazit.

“Namazi i sabahut në ditën e Fitër-Bajramit do të falet nëpër shtëpi; Organizimi i faljes së Fitër Bajramit do të bëhet në objektin e xhamisë dhe hapësirën përreth saj, por jo edhe në sheshe apo ambiente tjera të ngjashme publike; Falja e namazit të Fitër-Bajramit do të bëhet në orën 05:53 min.; Xhamitë do të hapen 10 minuta para faljes së namazit të Fitër-Bajramit”, thuhet në njoftim

Njoftimi i plotë:

Me rastin e festës së Fitër-Bajramit e cila do të jetë më datën 13 maj 2021 (e enjte), duke marrë parasysh gjendjen pandemike në të cilën gjendemi, si dhe në kuadër të marrjes së masave preventive për mospërshkallëzim të mëtutjeshëm të situatës, Kryesia e Bashkësisë Islame të Republikës të Kosovës nxjerr këtë:

N J O F T I M

Namazi i sabahut në ditën e Fitër-Bajramit do të falet nëpër shtëpi;

Organizimi i faljes së Fitër Bajramit do të bëhet në objektin e xhamisë dhe hapësirën përreth saj, por jo edhe në sheshe apo ambiente tjera të ngjashme publike;

Falja e namazit të Fitër-Bajramit do të bëhet në orën 05:53 min.;

Xhamitë do të hapen 10 minuta para faljes së namazit të Fitër-Bajramit;

Gjatë kësaj kohe do të merrren tekbire, të lexohen pjesë nga Kurani dhe do të këndohen ilahi dhe salavate;

Ligjërata (hutbeja) e Fitër-Bajramit nuk duhet ta tejkalojë limitin kohor prej 10 minutash;

Pjesmarrësit në xhami duhet të vazhdojnë t’u përmbahen me përpikëri masave anticovid të marra nga Qeveria e Kosovës si dhe rekomandimeve të Bashkësisë Islame të Kosovës, si:

Pastrimi dhe dezinfektimi i duarve,

Bartja e maskës,

Mbajtja e distancës fizike (brenda dhe jashtë xhamisë),

Posedimi i sexhadeve personale (jo domosdoshmërisht),

Mosprezenca në xhami e personave me sëmundje kronike, si dhe e atyre që kanë simptoma të virusit,

Mosshtrëngimi i duarve me njëri-tjetrin me rastin e përshëndetjes apo me rastin e shprehjes së urimit për festën e bajramit,

Moskrijimi i turmave të njerëzve dhe shpërndarja e menjëhershme e xhematit pas ceremonisë fetare të Bajramit në xhami.

Nuk do të organizohet pritje për nder te festës së Fitër Bajramit në Kryesinë e BIK-ut dhe as në selitë e Këshillave lokal.

Ambasadori i Izraelit në Beograd: E njohëm Kosovën nën presionin amerikan

 

Ambasadori izraelit në Serbi, Jahel Vilan tha në një televizion serb se Izraeli e njohu pavarësinë e Kosovës nën presionin amerikan, shkruan B92, transmeton Gazeta Express.

Vilan tha se edhe Serbia praktikisht e ka njohur Kosovën me nënshkrimin e marrëveshjes në Washington.

“Mos më keqkupto, kjo është një temë e rëndësishme, por është një histori tjetër. Vendimi i Izraelit për ta njohur pavarësinë e Kosovës u bë nën presionin amerikan, përndryshe mos të harrojmë se u bë brenda kornizës së marrëveshjes midis Serbisë dhe Kosovës me Amerikën, jo me ne. Unë nuk po përpiqem të fshihem pas kësaj, ai vendim u mor nga Izraeli pas shumë vitesh kur ne nuk e njohëm Kosovën. Dhe është kundër interesave tona në Serbi”, tha ai.

I pyetur nëse Izraeli do ta rishikonte vendimin për njohjen e Kosovës, ambasadori izraelit në Beograd tha se nuk do të dëshironte të krijonte hapësirë për optimizëm për publikun serb.

“Unë nuk e shoh atë mundësi për momentin. Është arritur një marrëveshje, Izraeli e ka njohur Kosovën dhe Kosova do ta zhvendosë ambasadën në Jeruzalem. Unë nuk e shoh se do të tërhiqet njohja e Kosovës për sa kohë që të dy palët e pranojnë atë në marrëveshje”, tha ai.

Me insistimin e gazetarit të TV Prva-s se Serbia nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës me asnjë marrëveshje, ambasadori izraelit thotë se nuk e ka parë marrëveshjen.

“Pse do ta shihja atë dokument, nuk është marrëveshja ime, Serbia e nënshkroi atë dokument. Unë nuk pashë ndonjë mohim nga Serbia dhe Amerika. Serbia kurrë nuk e mohoi atë që e nënshkroi. Unë nuk pashë askënd në Serbi të thoshte se ata nuk nënshkruan marrëveshje, dokumenti ekziston me sa di unë”, tha ai.

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikolla Selakoviq, iu përgjigj këtyre deklaratave në emision.

Ai tha se deklarata e ambasadorit izraelit se Serbia “njohu” Kosovën është absolutisht e pasaktë dhe se bëhet fjalë për “një lloj vrazhdësie”.

Çka do të ndodhë sot në Kosovë

 

Për ditën e sotme janë paralajmëruar të zhvillohen disa ngjarje, shkruan Gazeta Sinjali.

Ky është njoftimi i plotë për të gjitha aktivitetet.– Fillon vaksinimi i personave të moshës mbi 65 vjeç me vaksinën anti-COVID. (Salla “1 Tetori”, Prishtinë, ora 8:00)

– Anëtarët e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë mbajnë takim njoftues me Drejtorin e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

– Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal rishqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

– Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban mbledhjen e radhës në të cilën shqyrton raportin e shpenzimeve të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Agjencisë për Informim dhe Privatësi, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

– Germin organizon tryezën me temën “Votimi nga jashtë vendit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

– Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës online. (Platfoma Zoom, ora 10:00)

– Ministria e Ekonomisë në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Projekti “ICT for Kosovo’s Groëth” e financuar nga BE-ja, organizojnë eventin B2B me takime ndërmjet bizneseve ndërsektoriale. (Parku Inovativ dhe i Trajnimeve në Prizren, ora 11:00)

– Myftiu NaimTërnava do të japë mesazhin me rastin e  Festës së Fitër Bajramit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

– Shoqata e Gastronomëve organizon aksion për ndihmë familjeve në nevojë, me rastin e festës së Bajramit. (Nisja nga vendi i quajtur “Te Zalli”, afër Stacionit të Trenit, ora 11:00)

– Partia Socialdemokrate mban aktivitet pranë Ministrisë së Shëndetësisë. (Pranë Ministrisë së Shëndetësisë, ora 12:00)

– Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të marrin pjesë në prezantimin e punimeve të projektit “Hartimi i projektit të Regjenerimit të brigjeve të lumit Lumbardhi”. (Mes Urës së Arastës dhe Urës së Gurit në Kej, ora 12:00)

– Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimin e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)/GazetaSinjali/

Tuesday, 9 February 2021

Çfarë I Ndodh Trupit Tuaj Kur Konsumoni Salmon?

 

Salmoni gjithmonë është konsideruar si një ushqim shumë shëndetshm dhe një zgjedhje e mirë kur jeni në një restorant.

Por a është ai vërtet aq i shëndetshëm sa pretendohet? Çfarë ndodh me trupin tuaj kur konsumoni salmon dhe a keni vërtetë përfitime shëndetësore prej tij?

AgroWeb.org ka studiuar të gjitha informaconet në lidhje me salmonin, pse ai konsiderohet i shëndetshëm dhe madje kemi zbuluar disa nga rreziqet që vijnë nga konsumi i tepërt i tij.

Salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore omega-3

Trupat tanë në vetvete nuk mund të prodhojnë acide yndyrore omega-3, një lëndë ushqyese thelbësore për shëndetin tonë.

Acidet yndyrore Omega-3 janë një klasë e yndyrnave të pangopura, të cilat janë të shkëlqyera për shëndetin e zemrës, shëndetin e syve, shëndetin e trurit, prodhimin e hormoneve, funksionin imunitar dhe të mushkërive.

Përmban proteina me cilësi të lartë

Proteina është një makroelement i rëndësishëm për trupin tuaj, i cili ka nevojë për rritjen e kalorive, uljen e urisë dhe ruajtjen e masës muskulore.

Jo vetëm kaq, por një regjim ushqimor me një sasi të mjaftueshme të proteinave mund t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur.

Filetoja e salmonit do t’ju japë rreth 21 gr proteina, e cila është pothuajse gjysma e sasisë së proteinave që ju nevojitet përgjatë ditës!

Trupi juaj merr një mori ushqyesish

Së bashku me sasinë e mjaftueshme të acideve yndyrore omega-3 dhe proteinave, salmoni është tepër i pasur me vitaminën B, duke përfshirë këtu vitaminën B6 dhe B12.  Këto vitamina janë tepër të rëndësishme për forcimin e sistemit tuaj imunitar.

Salmoni është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i kaliumit, fosforit, selenit, niacinës dhe natyrisht, acideve yndyrore omega-3.

Mund t’ju ndihmojë të humbisni peshë

Një fileto salmoni mund t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur pas vaktit.

Studimet në të cilat AgroWeb mbështetet, tregojnë se njerëzit që marrin një sasi të mjaftueshme të proteinave ka të ngjarë të konsumojnë më pak kalori sepse ndihen të ngopur mjaftueshëm.

Përmban mërkur

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ekspozimi ndaj mërkurit mund të jetë toksik për sistemin tuaj nervor qëndror dhe periferik.

Sidoqoftë, në mënyrë që mërkuri të ketë efekte serioze në trupin tuaj, duhet të keni një nivel të lartë të tij në gjak.

Salmoni nuk përmban aq shumë merkur në krahasim me peshqit e tjerë, por gjithsesi është diçka për tu marrë në konsideratë dhe të mos teprohet me konsumimin e tij.

Ai mund përfshihet në mënyrë të përkryer në dietën më të shëndetshme në botë

Dieta Mesdhetare renditet si Dieta më e Mirë e vitit 2020 dhe vazhdon të jetë e tillë. Në dietën mesdhetare duhet të hani peshk të paktën dy herë në javë.

Ashtu si tuna, trofta dhe skumbri, salmoni është padyshim një pretendent i shkëlqyeshëm.

Friday, 15 January 2021

Mjekët ndalojnë urgjentisht kombinimin klasik në sallatë kastravec-domate, kjo është arsyeja

 

Kur bëhet fjalë për përgatitjen e sallatës, mijëra kombinime na vijnë në mendje e kastraveci me domaten është më i zakonshmi. Ndonëse jemi të sigurt që kjo përzierje të shijon së tepërmi, nutricionistët janë të mendimit se këta dy përbërës nuk duhen kombinuar së bashku në sallatë.

Pse nuk duhet të përzieni domate dhe kastravec në sallatë?

Arsyet kryesore pse mjekët e ndalojnë rreptësishtë këtë kombinim është sepse këto perime kanë kohë të ndryshme tretjeje. Kur përzihet një ushqim që shpërbëhet më shpejtë me një tjetër që kërkon shumë kohë për t’u tretur do të thotë që ky i fundit do të fermentohet. Gjatë kësaj kohe për shkak të procesit të fermentimit trupi juaj do të përjetojë gazra dhe fryrje dhe mund të keni probleme intestinale.

Personat e lumtur bëjnë jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme

 

Lumturia vërtet se mund të jetë ilaçi më i mirë që ekziston.

Sipas studimeve të reja, personat e lumtur me veten dhe mirëqenien e tyre kanë tendenca të jetojnë më gjatë dhe të jenë më të shëndetshëm.
Hulumtuesit londinezë thonë se gratë që janë në vitet e tyre të 50’ta dhe raportojnë se janë të kënaqura me jetët e tyre, kanë një pritshmëri të jetëgjatësisë prej përafërsisht 37 viteve, krahasuar me 31 vite të atyre grave që ndihen në depresion dhe të palumtura.

E njëjta gjë vlen edhe për meshkujt që janë në vitet e tyre të 50’ta – ata që ndihen të lumtur kanë një pritshmëri të jetëgjatësisë prej 33 viteve, krahasuar me 27 vite të meshkujve që jetojnë në mizeri.

Dy gjinitë që janë të lumtur me jetët e tyre kanë tendenca që kur të plaken të jenë më të kënaqur dhe të vuajnë nga më pak sëmundje kronike.

Vlen të ceket se rezultatet e këtij studimi janë publikuar në revistën “JAMA Network Open”.

A na përgjon Instagrami?

 

Rrjeti social “Instagram”, aplikacioni i ndarjes së imazheve, nuk i përgjon bisedat private të përdoruesve të saj në mënyrë që t’iu shfaqë atyre reklama të dedikuara, theksoi pronari Adam Mosseri në një intervistë të publikuar sot nga CBS-ja.

“Ne nuk i shohim mesazhet tuaja, nuk dëgjojmë në telefonin tuaj, nëse do e bënim këtë do të kishte jashtëzakonisht shumë probleme për shumë arsye të ndryshme”, theksoi ai, përcjell Atsh.

“Megjithatë e kuptoj se e keni të vështirë që të më bëseoni”, shtoi Mosseri.

Pronari i “Instagram”, një filial i “Facebook”, u pyet mbi faktin se reklamat në lidhje me produkte të përmendura gjatë bisedave private mund t’i shfaqeshin më pas përdoruesve në fjalë.