Monday, 29 March 2021

Adelina Thaçi emocionon me fjalët: “BABË“ Më mungon shumë oj loçka jeme!

 

Sot janë bërë tri ditë që ka ndërruar jetë legjenda e humorit shqiptar, Rasim Thaçi – Cima, ndërkohë që edhe sot vajza e tij këngëtarja e njohur Adelina Thaçi, i ka bërë një tjetër dedikim.

Në dedikimin e sotëm emocionues Adelina Thaçi, ka thënë se i duhet një jetë e tërë për të kujtuar vlerat si njeri, aktor dhe humanist.

Ajo ka bërë bashkë tri fotografi të Cimës, ku ndër të tjera ka shkruar Lavdi oj loçka jeme.Djali i Cimës vjen edhe me një rrëfím prekës për Babain e tij!

 

Artan Thaçi, djali i aktorit të njohur Rasim Thaçit-Cimës që pak ditë më parë ka ndërruar jetë pas një beteje me COVID 19, ka treguar para kamerës së T7 porosinë e tij të fundit, raporton Gazeta Express.

Emisioni #gjesi në T7 i ka kushtuar hapsirë të veçantë vendit ku zakonisht Cima e pinte kafën e mëngjesit, duke folur nga ai vend me djalin e tij Artanin që ka treguar edhe për betejën e aktorit të njohur me COVID 19.

Zakonisht, ai thotë se Rasim Thaçi e fillonte ditën me dy vëllezërit e tij duke pirë kafe nga ai vend.

“Ditën e ka fillu në këtë kafe, me vëllezërit e tij, e shpesh herë edhe me mu, nëse najherë kam pas kohë pak ma shumë kam ardhë ëktu i kam shoqëru. Krejt ditën maksimumi dy kafe, ka qenë njeri që nuk e ka tepru me gjana, me kafe ose me sene tjera. Zakonisht me një espresso e ka fillu ditën gjithmonë.

Kur i ka ardhë koha em shku në katun menzi s’ka prit, edhe vozitjen e ka pas ma të shpejtë, dojke shumë ma shpejt me mbërri. Aty për të është kanë jeta. Edhe këtë vit e bëjke plan me shku”, thotë ai.

I njëjti ka shtuar se edhe vetë është emocionuar derisa ka shkuar për herë të parë në vendin ku babai i tij e pinte kafen e mëngjesit.

“Kur u nis ame ardh ë prej shpis janë do emocione të përzime, ndoshta ende është fillimi, ende në mendjen time është se ai është këtu diku, kur vishim këtu më shumë unë kam dëgju ose kam qesh, se ka qenë e pamundur me qëndru në tavolinë e mos me pas ndonjë batutë. E ka pas një energji, gjithmonë kam thanë që është vullkan brenda, se ka dhanë energji të mirë gjithkund. Është thjesht një inspirim. Edhe kur kam tentu diçka me këshillu, në atë aspektin që mos me harru, e ka pas formën e vet qysh me thanë”, shton tutje ai.

Artani ka treguar edhe për porosinë e fundit që ia ka lënë Cima.

“Edhe në spital sa kam qenë gjatë tërë kohës për të, ka thanë që gjithmonë me u kujdes për familjen, familja ka qenë për të e shenjtë, me u kujdes mos me lanë njëri-tjetrin keq, kjo ka qenë porosia e tij”, thotë ai, duke treguar edhe për betejën em COVID 19.

“Ishte fillimi i muajit mars që ne e kuptuam se është i infektuam me virus, qysh atë ditë kemi shku te mjeku për kontroll, e i ka bë disa fotografime nuk ishte keq ka ana e mushkërive. Nuk ka pas sëmundje tjera, ka qenë fizikisht shumë mirë. Ka fillu menjëherë me terapi, ditëve në vazhdim ju rëndu gjendja, ishte herë mirë herë jo, pas një jave filloi gjendja më shumë me ju keqsu e u detyruam që ta dërgojmë në spital për një kontroll, na thanë se duhet me ndalë në klinikë infektive, se nuk arrinte në frymarrje me qenë mirë.

Pas tri ose katër ditëve filloi me ju përmirësua gjendja, edhe aty na bënte me kesh. Babi me ato batutat e tij e bënte një atmosferë të mirë aty brenda, që ishte shumë pozitive për të dhe pacientët e tjerë”

“Deshta me cekë që pasi që bëri mirë në Klinikë Infektive, ishte shumë interesant kjo sëmundje e paparashikueshme, sa ishte mirë ditën tjerë ishe përtokë, u keqësu gjendja shumë sa u detyruam me dërgu në repartin intensiv, aty filloi pastaj përsëri me u përmirësu. Pacientëve pos që ju humb durimi e kanë edhe një pasiguri brenda, nuk është e lehtë me qenë aty, me pa gjithçka, me pa pranë tyre duke ndërru jetë dikush”, ka thënë tutje ai.

Artani për emisionin #gjesi ka treguar edhe momentin kur ka marrë lajmin se babai i tij ka vdekur.

“Sot një javë e pat një përkeqësim të gjendjes, këto vlerat e saturimit i ranë në 29 nuk munde me marrë frymë vet po vetëm përmes aparaturave. Janë mundu doktorët e kanë bërë të pamundur po e kanë intubu, e prej të hanës deri të premten kur edhe ka ndërru jetë. Mu pikërisht më kanë thirrë më thanë po thërrasim prej repartit intensiv, a mundeni me ardhë deri në spital se z.Rasim iu është përkeqësu gjendja.

Me thanë të drejtën e disha çka ka ndodhë, po dojsha me pa me sytë e mi. Më thanë që njëherë e kanë kthy në jetë po nuk ju kanë stabilizu vlerat, po prap kanë fillu me ra shumë edhe pas shumë tentimeve zemra nuk ka duru edhe ngushëllime ka ndërru jetë”, ka thënë ai./GazetaExpress

Do qeshni me lot nga kjo video e Cimës duke kërcyer me Milaim Zekën (Video)

 

Ish-deputeti e gazetari Milaim Zeka ka publikuar një video me aktorin e njohur Rasim Thaçi – Cima pak ditë pasi që i njëjti ka ndërruar jetë, raporton Gazeta Express.

Zeka në Facebook ka publikuar një video ku shihet në një emision të vitit të ri.

Ai po vallëzonte së bashku me Cimën, derisa, Afrim Muqiqi po këndonte.

“Cima, çdo vend e shyhretonte”, ka shkruar ai./Express

Lista Serbe e çon në Kushtetuese Qeverinë e Albin Kurtit

 

Lista Serbe është drejtuar sot në Gjykatë Kushtetuese pas vendimit të qeverisë në krye me Albin Kurtin që këtij komuniteti t’i takojë veç një ministri.

Kështu ka bërë të ditur Lista Serbe në një komunikatë që ka nisur për media.

“Ankimi kundërshton vendimin e Asamblesë për zgjedhjen e Qeverisë në Prishtinë nga 22 Mars, 2021, në të cilin komunitetit serb iu dha vetëm një ministri edhe pse sipas Kushtetutës ishte i detyruar të caktonte dy”, thuhet në njoftim.

“Lista Serbe pret që Gjykata Kushtetuese të vendosë në përputhje me të drejtën kushtetuese duke respektuar të drejtat e popullit serb, por edhe të komuniteteve të tjera jo-shumicë. Ne theksojmë se vendimi për të mohuar serbët është përfaqësim i drejtë në institucionet e nivelit qendror kundër të gjitha akteve ligjore. Theksojmë se nuk na duhen vende ministrore për hir të atyre vendeve, por si një mjet për të përmirësuar kushtet në të cilat jetojnë njerëzit tanë në Kosovë dhe Metohi”, thuhet në komunikatë.

Gjermanët po “shparisin” shumë para në bankë, sepse s’po kanë ku t’i shpenzojnë

 

K riza ekonomike ka prekur edhe Gjermanine, sikur shumicën e shteteve të botës për shkak të pandemisë. Megjithatë, populli gjerman po arrinë që të kursejë më shumë para në bankë muajve të fundit.

Sipas të dhënave të “Bundesbankës”, nga janari 2020 deri në janar 2021, depozitat e familjeve private në banka u rritën me 182 miliardë dhe tani arrijnë në 1.73 trilionë euro, shkruan Indeksonline.

Madje, trendi i rritjes së kursimeve është i madh dhe në tre muajt e ardhshëm pritet të jetë në mesatare më të lartë se aktualisht.

Bazuar në statistika, gjatë pandemisë gjermanët kanë tërhequr më pak para nga bankomatët dhe bankat në përgjithësi, ngase nuk po kanë ku t’i shpenzojnë. Bankat gjithashtu kanë regjistruar rënie të ndjeshme të kërkeses për para, shkruan Indeksonline.

Qeni shpëton pronaren që ra pa ndjenja, reagimi i tij i lë pa fjalë të gjithë (VIDEO)

 

Një qen është duke u konsideruar si hero në Kanada. Kafsha, ia ka kthyer më së miri “borxhin” familjes që e birësoi duke i shpëtuar një pjesëtar të saj.

Po si ndodhi kjo? Haley Moore, ishte duke ecur pranë lagjes së saj në Stittsville me qenushin e quajtur Clover, kur papritur pësoi një krizë, e u shtri pa ndjenja përdhe.

Menjëherë këtu hyri në veprim qenushi, fillimisht ai nisi të nuhaste Haleyn, e më pas nisi të shikonte mos kalonte ndonjë makinë. Pasi arriti të lirohej nga litari që mbante në qafë, Clover, detyroi një automjet të ndalonte, në mënyrë që të ndihmonte të zoten e tij. Në ndihmë së resë i erdhi Dryden Oatway.

Obama humb gjyshen e tij, e kujton me një foto nga rinia në Kenia

 

Gjyshja e ish-presidentit, Barack Obama ka vdekur në moshën 99-vjeçare pas një sëmundje.

Vajza e Sarah Ogwel Onyango Obama ndau lajmin e hidhur gjatë ditë së sotme, duke thënë se nëna e saj kishte vdekur në një spital në qytetin Kisumu në Kenia.

Një zëdhënës i familjes tregoi se e ndjera kishte qenë e sëmurë prej një jave, por nuk vdiq nga COVID.

“Unë dhe familja ime po vajtojmë për humbjen e gjyshes sonë të dashur, Sarah Ogwel Onyango Obama, e njohur me shumë dashuri më mirë si “Mama Sarah”, por e njohur për ne si “Dani” ose Granny. Do të na marrë malli për të”, ka shkruar ndër të tjera Obama në Twitter.

Gruaja e dytë e gjyshit të Barack-ut, Sarah ishte e dhënë pas mbledhjes së parave për të shkolluar vajzat dhe jetimët në Kenia.